Basilica Cafaggio ligger i Panzano i hjärtat av Conca d’Oro, den gyllene dalen, som anses ha de bästa förutsättningarna för vinodling i hela Chianti.
Skriv ut ProduktbildLeverantör/importör | Giertz Vinimport |
Varunummer | 99010 |
Druvsort | 85% sangiovese, 10% cabernet sauvignon, 5% cabernet franc |
Årgång | 2011 |
Alkoholhalt | 14% |
Storlek ml | 750 ml |
Antal/kolli | 6 |
Förslutning | Naturkork |
Producent | Basilica Cafaggio |
Smakbeskrivning | Något utvecklad, komplex smak med fatkaraktär, inslag av mörka körsbär, tobak, jordgubbar, choklad, kanel, nötter och svart te. |
Passar till | Serveras vid cirka 18°C till rätter av mörkt kött. |
Vinmakare | Moreno Nardin |
Skörd | Manuell |
Vinifikation | Jäst i temperaturkontrollerade rostfria ståltankar. Lagrad 18 månader i 1-3 år gamla franska 225-litersbarriquer. |
Den tusenåriga egendomen Basilica Cafaggio ligger i Panzano i hjärtat av Conca d’Oro, den gyllene dalen. Denna dal anses ha de bästa förutsättningarna för vinodling i hela Chianti. Ett intensivt arbete i vingården, med låga skördeuttag samt ytterst noggrann vinifieringsprocess, gör att Basilica Cafaggio idag rankas bland de absolut bästa Chianti Classico-producenterna.
För att ett vin ska erhålla klassificeringen Chianti Classico måste den lågproduktiva sangiovese ingå med 80–100%. Chianti Classico är oftast lagrade på stora eller små ekfat med en förväntad livslängd på 10 år eller mer. Vingårdarna ligger på en höjd av 250-500 m ö h i ett böljande och mycket kulligt landskap. Chianti Classico fick sitt DOCG 1984.
”San Martino” är ett vingårdsläge i Conda d’Oro (Panzano in Chianti) beläget 365 meter över havet och med vinrankor som vetter mot sydöst.